HOW STUFF WORKS
QUIZZES

FOLLOW US
Good Food, Good Nutrition, Good Price: Cheap Dinners Quiz
by Staff
Feeding a family these days is tough. Between finding the time, catering to individual preferences, and actually preparing and cleaning up after a meal, it's enough to make Martha Stewart gain a few gray hairs. Test your knowledge on how to feed your family on a budget, and maybe you'll learn a few new tricks as well.

According to the U.S. Department of Agriculture, what would it cost, on a weekly basis, to feed a family of four with a moderate budget?

  • $125-$145
  • $195-$232
  • $250-$280

How can you reduce the cost of a spaghetti dinner for your family?

  • Order take out; it's cheaper than buying all the ingredients.
  • Use organic sauce.
  • Make your own sauce.

What is NOT a reason for higher grocery prices?

  • droughts in Russia
  • production of ethanol
  • earthquakes in Japan

Spaghetti or lasagna -- which is cheaper?

  • lasagna
  • spaghetti
  • They cost about the same.

How can you spice up macaroni and cheese on a budget?

  • Add broccoli.
  • Add ground beef or crumbled bacon.
  • both of the above

What's an easy way to have low-cost pizza for dinner?

  • Use coupons for your local delivery place.
  • Forego the toppings; keep it cheese and sauce.
  • Use tortillas for a thin crust.

Which one of these is NOT a low-cost seafood option for dinner?

  • fish tacos
  • shrimp salad
  • tuna casserole

Ground beef, chicken or turkey -- which costs more?

  • ground beef
  • ground turkey
  • ground chicken

What's the best way to have an inexpensive pancake dinner?

  • Make them from scratch.
  • Make them from a box.
  • Use already cooked, frozen pancakes.

Which of these three is the most expensive cut of beef to buy?

  • boneless chuck roast
  • boneless sirloin
  • boneless stew beef

Store-bought lasagna or homemade lasagna -- which is cheaper?

  • homemade lasagna
  • store-bought, frozen lasagna

Turkey or chicken -- which costs more per pound?

  • a whole turkey
  • a whole chicken

Using a moderately priced budget, what does the U.S. Department of Agriculture estimate it takes to feed a 10-year old child per week?

  • $30
  • $58
  • $65

Tacos are a great, inexpensive meal. So, what's cheaper: an already-made kit or doing it yourself?

  • pre-packaged taco kit (10 tortillas, taco sauce and seasoning mix)
  • making it yourself
  • Both cost about the same.

Which is NOT a reason to serve omelets as a low-cost family meal?

  • Eggs are a great source of protein.
  • A dozen eggs cost less than $2.
  • Eggs contain part of the daily recommended allowance of fiber.

Tomatoes are used for many budget-friendly meals -- soups, casseroles, tacos, spaghetti and chili. What's the price difference between standard and organic tomatoes?

  • $1 per pound
  • $2 per pound
  • There isn't really a difference.

Why is pork shoulder a good option for low cost family dinners?

  • It's inexpensive.
  • You can stretch it over for several meals.
  • Both answers are correct.

What is NOT a low-cost vegetable to include in your inexpensive family dinners?

  • onions
  • cabbage
  • mushrooms

Many families justify fast food dinners because of time and money. What does an average fast food meal cost a family of four?

  • $15-$20
  • $23-$28
  • $27-$30

Boneless chicken breasts or boneless pork chops -- which are more expensive?

  • boneless chicken breast
  • boneless pork chop