HOW STUFF WORKS
QUIZZES

FOLLOW US
A Free Activity! The Frugal Homemaker Quiz
by Staff
Cutting back doesn't have to mean feeling deprived. With a little bit of frugal know-how, you can reign in the spending and still run a happy household. Think you're a budgetary guru? Find out with our quiz!

How much does the average American household spend yearly on nonessentials?

  • $10,000
  • $5,000
  • $8,000

Which category represented the largest expenditure of nonessential items?

  • vacation hotels
  • eating away from home
  • movies, concerts and other entertainment

Which is more expensive: cloth diapers or disposable diapers?

  • cloth
  • disposable
  • They cost about the same.

True or False: Eating in saves money, but it takes too much time.

  • True
  • False

How much do Americans spend on reading material each year?

  • $500
  • $300
  • $100

Where is the best place for craft supplies on a budget?

  • discount stores like Target and Wal-Mart
  • your recycle bin or back yard
  • garage sales

Which of these can help you save money on meals?

  • eating more frozen meals
  • eating less meat
  • eating off the dollar menu at fast food restaurants

How much can you reduce your energy bill by sealing air leaks?

  • 2-18 percent
  • 40-55 percent
  • 5-30 percent

How can you find out where you're wasting energy in your home?

  • Get a home energy audit.
  • Check the waste valve on your power meter.
  • Find out what your neighbors are spending to heat and cool their homes.

What is a naked lady party?

  • Hey! This is a family website!
  • a stay-in bachelorette party
  • a clothing swap

Which place generally has the lowest prices on baby formula?

  • the supermarket
  • the drugstore
  • big box stores like Costco or Sam's Club

True or False: When you're on a strict budget you should never buy luxuries.

  • True
  • False

What can you make out of baking soda and vinegar?

  • a science class volcano
  • cleaning supplies
  • both of the above

Which costs more?

  • canned beans
  • dried beans
  • They cost about the same.

Dried beans cost less, but they take much longer to cook! What's the best solution?

  • Buy canned beans.
  • Skip the beans.
  • Soak the beans overnight.

What's the downside to cloth diapering?

  • They often leak.
  • Diaper services are expensive.
  • You might have trouble getting the daycare center on board.

What's the cheapest of these protein sources?

  • tofu
  • chicken
  • beans

True or False: A vegetarian diet is expensive.

  • True
  • False

How often is it OK to treat yourself when you're budgeting?

  • every few months
  • once a month
  • depends on your budget

What does the average household spend each year on tickets to movies and events?

  • $200
  • $600
  • $900