HOW STUFF WORKS
QUIZZES

FOLLOW US
Packing It Up: Frugal School Lunches Quiz
by Staff
Kids gotta eat, but what you feed them -- and whether you pay too much for it -- is entirely up to you. Find out what you know about frugal, homemade school lunches with this 20-question quiz.

According to the USDA, which type of lunch box is best for keeping food cold?

  • hard-sided metal boxes
  • brown paper bags
  • insulated, soft-sided bags or boxes

Sandwiches piled with deli meat are one of the most popular lunch options. What are the two most popular deli meats in the United States?

  • roast beef and ham
  • turkey and ham
  • turkey and bologna

True or False: All school lunches are unhealthy, so you should always pack your child's lunch.

  • true
  • false

One of the best ways to save money on lunches is to do what?

  • Have your kids buy school lunches, which are always cheap and nutritious.
  • Make extra dinner the night before and send the leftovers for lunch.
  • Buy pre-portioned, pre-packaged foods, since you're charged less for the smaller portions.

True or False: A public school in Chicago banned students from bringing their lunches from home (unless they had a medical excuse).

  • true
  • false

According to the USDA, perishable food must be kept ________ until lunchtime.

  • in an airtight container
  • cold
  • warm

The average cost of a single serve bag of chips is around 69 cents. What's the average cost of a serving of fruit or vegetables?

  • 25 cents
  • 50 cents
  • 75 cents

True or False: It's cheaper to use disposable lunch bags because they cost less up front than expensive reusable ones.

  • true
  • false

When packing your kids' lunches, you might want to consider their calorie intake. What's the recommended daily calorie intake for a moderately active kid aged 9-13?

  • 1,600-2,200 calories
  • 1,800-3,000 calories
  • 1,000-1,500 calories

What's the average cost of a school lunch packed at home?

  • $2
  • $3
  • $4

True or False: Most kids have a place at school to keep their lunches cold, such as a refrigerator.

  • true
  • false

True or False: Buying food items in bulk, then portioning them out, is cheaper than buying individual-sized snacks.

  • true
  • false

How much time does the average elementary school kid have to eat lunch?

  • 25 minutes
  • 30 minutes
  • 40 minutes

Many pre-packaged deli meats often contain what added ingredient?

  • corn starch
  • water
  • sugar

Which is the more expensive sandwich maker -- wraps or bread?

  • wraps
  • bread

Nutrition experts recommend you include what two things in your child's lunch to help keep them feeling full until dinnertime?

  • protein and dairy
  • protein and carbohydrates
  • potato chips and soft drinks

True or False: You should refrigerate perishable food before ever packing it in the lunchbox.

  • true
  • false

True or False: It's always cheaper to bring your lunch from home.

  • true
  • false

How many kids eat school lunches every day?

  • 12 million
  • 32 million
  • 52 million

When packing lunch for your kids, you might want to avoid including what common allergen food?

  • chocolate
  • bananas
  • peanuts