HOW STUFF WORKS
QUIZZES

FOLLOW US
Groceries: Do You Know the Price?
by Staff
Sure, game show hosts make it look easy. But could you really nail the right price on common grocery store items? How well do you know your grocery list? Here's your chance to put your money where your mouth is.

Kellogg's Corn Flakes were served exclusively to sanitarium residents until the cereal's general public debut in 1907. How much does a 12-ounce box cost today?

  • $6.99
  • $2.99
  • $4.99

Dairy farmers earn about 35 cents on the dollar for the cows' milk you buy in the grocery store. How much is a gallon of milk?

  • $2.49
  • $2.72
  • $3.79

Carbonated beverages are one of the top-selling grocery items. An 8-pack of 16-ounce Coca Cola costs how much?

  • $5.99
  • $3.99
  • $1.99

White or wheat, a loaf of bread is on most Americans' shopping list. What's the price?

  • $3.00
  • $1.99
  • $2.49

Love chocolate? How much will a regular-size Hershey bar set you back?

  • $0.89
  • $1.10
  • $1.99

It takes one hen 24 hours to produce an egg, but a shopper only a few seconds to grab a dozen from the grocer's shelf. What's the price of this dozen?

  • $2.95
  • $3.65
  • $1.74

Whether you twist or dunk, Oreos are a certainly a treat. How much does an 18-ounce package of Oreos cost?

  • $3.89
  • $4.29
  • $5.49

Most of us start our mornings with a cup of coffee, making these beans a grocery store staple. What do you spend on a 13-ounce can of ground coffee beans?

  • $4.29
  • $6.99
  • $5.75

For the big game or no occasion at all, beer is a must-have for many. So, what's average cost of a six-pack of beer?

  • $7.99
  • $6.59
  • $8.37

T-bone steaks are on the menu in many U.S. homes. How much is one pound of steak?

  • $4.79
  • $14.99
  • $8.90