HOW STUFF WORKS
QUIZZES

FOLLOW US
Spot the Deal
by Staff
Getting the most for your money at the supermarket requires some number-crunching. Bring a calculator when you're shopping and take the time to do a little math to ensure you're getting the best price for your money. Can you spot the best deal? Let's get started.

Which jar of peanut butter is a better buy?

  • $6.99 for 64 oz
  • $4.99 for 48 oz

Which set of paper towels will save you money?

  • $5.99 for 8 rolls
  • $9.99 for 15 rolls

Which set of tissues is cheaper for what you get?

  • $4.99 for a 3-pack with 85 tissues per pack
  • $4.89 for a 3-pack with 75 tissues per pack

Which olive oil is a better deal?

  • $6.69 for 16 ounces
  • $8.69 for 25 ounces

Which box of pasta should you purchase?

  • $1.60 for one pound of spaghetti
  • $2.40 for two pounds of spaghetti

Should you buy the 12-ounce or 8-ounce bottle of olives?

  • $4.99 for 12 ounces
  • $4.19 for 8 ounces

You're having friends over for margaritas. Should you buy your limes in bulk or individually?

  • 7 limes for $4.22
  • 2 limes for $1.42