Can You Guess the Price of These 1970s' Grocery Items?

Kennita Leon

Take a guess at how much this cost.

Rich in antioxidants, grapes are used to make various foods such as wine, vinegar, and raisins. In 1978, they was priced at 19 cents per pound.

What did this item cost back in the day?

Joy, a dishwashing liquid introduced by the Procter & Gamble Company in 1949, was sold at 49 cents in 1971.

Take a guess at how much this cost.

A banana is an edible fruit which is packed with nutrients such as potassium, magnesium, and vitamins B6 and B12. In 1970, bananas cost 12 cents per pound.

What do you think this item went for in the '70s?

Native to North America, cranberry is a "super fruit" high in antioxidants. In 1971, they were sold at 29 cents per pound in Ohio.

What do you think this item cost in the '70s?

Jerseymaid yogurt is a rich and creamy yogurt which comes in a variety of fruit-based flavors. In 1970, Jerseymaid yogurt in California was priced at 19 cents.

What was the price of this item in the '70s?

Strawberries are edible fruits packed with antioxidants, vitamins K and C and other nutrients. In 1970, they cost only 29 cents per pound.

What was the cost of this item?

High in antioxidants, flavonoids, and dietary fiber, apples in California cost 59 cents for 4 pounds, in 1970.

What was the price of this item in the '70s?

In 1970, lettuce, a leafy green vegetable commonly used in salads, was sold in California at 10 cents each.

Identify how much this used to cost.

Fruit cocktails, a blend of fruit served in their own juices or syrup, was sold in Ohio at 20 cents per can in 1971.

What was the cost of this item?

Weiner is a sausage or hot dog which is made from beef, pork or chicken. In California, in 1970, weiners were priced at 69 cents per pound.

Can you tell us what the price of this item was in the '70s?

Watermelons are easily identified by their green outer shell and red flesh with black seeds. In California, in 1970, they were sold at 10 cents per pound.

How much were frozen French fries worth?

Frozen french fries, which were first sold in 1947 through the Birds Eye Company, cost only 69 cents for 5 pounds in 1971.

Match the item in the picture to its price.

The sweet potato is a large, starchy, tubulous root vegetable known for its sweet taste. In 1978, they cost 14 cents per pound.

How much did pineapples cost?

Pineapple is an edible tropical fruit, made up of multiple fused berries. Pineapples sold in Illinois in 1978 cost only 29 cents per pound.

Can you tell us what the price of this item was in the '70s?

Modern bathroom tissue was first introduced in the United States in 1857 by Joseph Gayetty. In 1970, bathroom tissue in California was listed at only 13 cents.

How much was this worth?

Campbell's Tomato Soup was first introduced by Joseph Campbell in 1897. In 1970, this ready-to-eat tomato soup was priced at 10 cents per can in California.

How much do you think this item went for in the '70s?

Heinz Ketchup is a brand of ketchup first introduced by the H.J. Heinz Company in 1869. In California, in 1971, it was priced at 19 cents.

How much did this item cost?

French onion is the most popular flavor of Dean's Dip due to its creamy and smooth texture. Dean's French Onion Dip in Illinois, in 1978, was priced at 50 cents.

Tell us the price of this particular item.

Known for its sour to semi-sweet, slightly bitter flavor, grapefruits were sold in California at 99 cents for 10 in 1970.

How much did Clorox bleach cost?

Clorox bleach dates back to 1913 when the company was first set up by five entrepreneurs. In 1970, Clorox bleach cost only 39 cents.

How much was the Head & Shoulders shampoo worth?

Head & Shoulders Shampoo is an American brand of anti-dandruff shampoo introduced in 1961 by the Procter & Gamble Company. In 1970, it was priced at 79 cents.

How much did ground beef cost?

Ground beef is meat which has been finely chopped with a large knife or meat grinder. In 1978, ground beef was sold in Illinois at 98 cents per pound.

How much was this item in the '70s?

Celery is a vegetable and an excellent source of vitamin K, potassium and molybdenum. In 1971, it cost only 38 cents.

How much did this item cost?

Pork chops refer to the loin cut which is taken perpendicular to the spine of the pig. Pork chops sold in California in 1970 cost 59 cents per pound.

What was the price of this item in the '70s?

Crest toothpaste has been manufactured by the Procter & Gamble Company since 1955. In 1970, it was sold in California at only 77 cents.

How much was this item in the '70s?

In 1971, Idaho potatoes, of which there are more than 25 variations available, were sold in Ohio at a price of 98 cents for 10 pounds.

How much was this worth?

Birds Eye Cool Whip was first created in 1966 by a food scientist named George Lorant. This brand of topping cost only 38 cents in 1971.

How much did this item cost?

Canine pets require a different diet in comparison to their human owners. In 1970, California sold dog food at $1.00 for 12 cans.

What was the cost of this item?

Introduced in 1928, sliced loaf bread is bread which has been sliced by a machine and packaged for consumption. It was priced at 16 cents per load in 1971.

What did this item cost back in the day?

Ajax is a brand of cleaning products introduced in 1970. That same year, the powdered cleaner sold in California for only 15 cents.

What do you think the price of this item was?

Beef liver is a great source of vitamins, minerals, proteins and fat and promotes healthy immune function. In 1970, fresh beef liver in California was sold at 49 cents per pound.

What did this item cost back in the day?

Margarine, used for flavoring, cooking or baking, is an imitation butter spread made from animal fats or vegetable oil. In 1978, margarine was sold at 59 cents per pound.

Tell us the price of this particular item.

The rump roast refers to the bottom, round cut from the sirloin end of the round. Rump roast in 1978 cost $1.69 per pound.

Identify how much this used to cost.

Miracle Whip is a salad dressing introduced by Kraft Foods in 1933. Miracle Whip was sold at a price of $1.09 in Illinois in 1978.

Match the item in the picture to its price.

Baby lotion is body lotion specifically formulated to nourish a baby's sensitive and delicate skin. In 1978 in Illinois, baby lotion was priced at $1.59.

How much was this item in the '70s?

Mortons frozen dinners were a popular brand of now-discontinued frozen foods throughout the 1960s. In 1971, they cost only 36 cents per box.

Identify how much this cost in the '70s?

As the name suggests, boneless ham refers to ham which has the bone removed. In Nebraska, in 1979, boneless ham was sold at $2.29 per pound.

What do you think the price of this item was?

Folgers Coffee is a brand of coffee which has been produced by The J.M. Smucker Company since 1850. In 1978, it was listed at $1.90 per pound in Illinois.

Match the item in the picture to its price.

Bacon is a type of salt-cured pork which is usually prepared from several different cuts of meat. Sliced bacon sold in Illinois cost $1.29 per pound in 1978.

Tell us the price of this particular item.

Hellmann's Real Mayonnaise is a creamy condiment frequently used in sandwiches. This mayonnaise was sold in 1978 at $1.39 per jar.

Explore More Quizzes

Image: Douglas Sacha/Moment AdShooter/E+ grandriver/E+ via Getty Images

About This Quiz

$100 just doesn't cut it at the grocery store anymore, now does it? Back in the day, and we're talking about the 1970s here, you could get two carts filled with items and still walk out with some change. Today, depending on what you're buying, not even one-quarter of the cart will be filled. So taking all of that into consideration, we want to find out just how much you'd be able to get for your money in the '70s. Better yet, we want you to tell us the price of some of the most common '70s grocery items. 

From baby lotion to dog food and ground beef to fresh grapes, we want to see how much you remember about the prices of groceries almost 50 years ago. So, we're going to show you some pictures of the grocery items that we've chosen, along with some possible prices of how much they could have cost. It will be your job to correctly choose the price that goes with the item. 

It won't be easy, so we're giving you some hints. And just remember that prices were much lower than they are today. So, if you're ready to try your hand at the price guessing game, let's get started. 

About HowStuffWorks Play

How much do you know about dinosaurs? What is an octane rating? And how do you use a proper noun? Lucky for you, HowStuffWorks Play is here to help. Our award-winning website offers reliable, easy-to-understand explanations about how the world works. From fun quizzes that bring joy to your day, to compelling photography and fascinating lists, HowStuffWorks Play offers something for everyone. Sometimes we explain how stuff works, other times, we ask you, but we’re always exploring in the name of fun! Because learning is fun, so stick with us!