Spot the Deal

Staff

Which jar of peanut butter is a better buy?

If you calculate unit price, $6.99 for 64 oz comes to $1.75 per pound. So, $4.99 for 48 ounces is the better deal at $1.66 per pound.

Which set of paper towels will save you money?

The eight-roll pack comes to 75 cents per roll, and the 15-roll pack comes to just 66 cents per roll. So, you’re better off buying the 15-roll pack.

Which set of tissues is cheaper for what you get?

The $4.99 tissues come to $1.96 per 100 count, while the $4.89 tissues come to a more expensive $2.18 per 100 count.

Which olive oil is a better deal?

If you buy the 16-ounce bottle, you’re paying about 42 cents per ounce, and if you buy the 25-ounce bottle, you’re only paying about 35 cents per ounce.

Which box of pasta should you purchase?

Box A is 10 cents per ounce, and Box B is a cheaper 7.5 cents per ounce.

Should you buy the 12-ounce or 8-ounce bottle of olives?

Go for 12 ounces of olives at 4 cents per ounce, rather than 8 ounces at 5 cents per ounce.

You're having friends over for margaritas. Should you buy your limes in bulk or individually?

Limes are cheaper in bulk. The 7-pack comes to 60 cents per lime. You’ll pay 71 cents per lime, if you buy just two.

Explore More Quizzes

Image: refer to hsw

About This Quiz

Getting the most for your money at the supermarket requires some number-crunching. Bring a calculator when you're shopping and take the time to do a little math to ensure you're getting the best price for your money. Can you spot the best deal? Let's get started.

About HowStuffWorks Play

How much do you know about dinosaurs? What is an octane rating? And how do you use a proper noun? Lucky for you, HowStuffWorks Play is here to help. Our award-winning website offers reliable, easy-to-understand explanations about how the world works. From fun quizzes that bring joy to your day, to compelling photography and fascinating lists, HowStuffWorks Play offers something for everyone. Sometimes we explain how stuff works, other times, we ask you, but we’re always exploring in the name of fun! Because learning is fun, so stick with us!